Google Meet ile Video Konferanslarını Ücretsiz Yap! - Legalim
Close
Google Meet
Google Meet, Google tarafından sunulan bir video konferans hizmetidir.

Google Meet ile Video Konferanslarını Ücretsiz Yap!

Ana sayfa » Yazılım » Google Meet ile Video Konferanslarını Ücretsiz Yap!

 

Google, video konferans hizmeti Google Meet‘i Gmail üzerinden tüm kullanıcıların erişimine açtı. Bu video konferans uygulamasına doğrudan Gmail üzerinden erişebilmek artık mümkün.

Google, artık Gmail hesabı olan herkesin ücretsiz olarak Google Meet’i kullanabilmesine imkân tanıyor. Normalde Google Meet hizmetine meet.google.com adresinden, Android ve iOS mobil cihazlardan erişilebilirken artık bu hizmete gmail hesabınızdan da hızlıca erişebiliyorsunuz.

Google Meet, Gmail'de
Gmail üzerinden Google Meet’e erişebilirsiniz.

Bu video konferans hizmetinin doğrudan Gmail’e entegre edilmesi ile toplantıların daha erişilebilir ve bu hizmetin de daha kullanışlı hale geldiği söylenebilir. Eğer siz de mail servisi olarak gmail hesabı kullanıyorsanız, gmail’e giriş yaptığınızda, sol kısımda beliren yeni eklenen bu özellik dikkatinizi çekmiş olabilir. Kullanıcılar, sol taraftaki posta kutusu menüsündeki “Toplantı başlat” ve “Toplantıya katıl” seçeneklerini tıklayarak Gmail’den Google Meet’e kolayca erişebilir. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda, yeni bir pencere açılacak ve video toplantıları bu ayrı alan üzerinden takip edebileceksiniz.

Toplantıya katıl seçeneği sayesinde, sizinle paylaşılan bir toplantı kodunu açılan alana girerek toplantılara katılabilirsiniz. Ayrıca toplantılar planlayabilir ve başkalarını doğrudan Google Takvim’den davet edebilirsiniz.

Google Meet için toplantı kodu gir
Toplantı kodunuzu gireceğiniz Google Meet bölümü.

Google, kullanıcılar tarafından istenen bir dizi yeni özelliği de Meet’e eklemiş. Buna göre,  toplantı paylaşımı; işitme güçlüğü çeken insanlar için daha erişilebilir olmasını sağlamak üzere tasarlanmış ekran paylaşımı; genişletilmiş küçük karo görünümlü kutucuk ekranlar ve (AI) yapay zekâ destekli otomatik canlı altyazı özellikleri bu video konferans uygulamasında yerini almış. Tabii bu özellikler ne kadar kullanışlı çalışıyor, denedikçe anlaşılacak.

Bir diğer bilgi de; Google’ın (AI) yapay zekası’sı, toplantıya katılan kişinin videosunun parlaklığını diğer katılımcılara daha görünür hale getirmek için otomatik olarak ayarlayabildiği yönde. Yani Google Meet, düşük ya da parlak ışık gibi sorunları algılayarak görüntüleri daha iyi kılmak için kendince parlaklığı düzenleyebiliyor.

Meet,  önemi toplantılardan kişiler arası önemsiz günlük video görüşmelerine kadar her alanda görüntülü görüşme imkânı sunuyor. Böylece rakipleri Microsoft Teams ile Zoom’un kullanışlı video toplantı hizmetinin kullanıcılara uzaktan çalışmada başarılı sonuçlar sunması sayesinde gördükleri büyük ilgiye karşı Google Meet de bu alanda sunacağı kendi özellikleriyle bu yarışa girerek pay sahibi olabilmeyi planlıyor. Hatta bu rekabette, en üstte olmayı hedeflediğini de düşünmek yanlış olmaz sanırım.    

Bilmeyenler için de ufak bir hatırlatma; Google Meet daha önce yalnızca G Suite müşterileri tarafından kullanılabiliyordu. Ama şimdilik bu hizmet tüm kullanıcılara ücretsiz sunulmuş durumda. Ekim ayından sonra da, G Suite üyesi olmayan müşteriler için video toplantıların bir saat ile sınırlı tutulacağının bilgisini de paylaşmak isterim. Gerçi Google’ın bu kararını dünya üzerindeki Covid-19 salgınının durumuna göre değiştirme ihtimali de bence çok yüksek.  

Yorumunuz benim için çok önemli. Çekinme, eleştir!