TikTok Nedir ve Nasıl Kullanılır? TikTok'a Dair Her Şey! - Legalim
Close
TikTok Nedir?
TikTok’a dair her şey!

TikTok Nedir ve Nasıl Kullanılır? TikTok’a Dair Her Şey!

Ana sayfa » Yazılım » TikTok Nedir ve Nasıl Kullanılır? TikTok’a Dair Her Şey!

 

TikTok, son zamanlarda ülkemizde çokça gündeme gelen bir sosyal medya uygulamasıdır. Aslında dünya çapında popüler bir uygulama, ama ülkemiz insanı bu sosyal medya aracını öyle çok sevdi ki her yerden garip -veya komikte denebilir- insan videoları fışkırmaya başladı. Muhakkak sizler de İnternette bir TikTok videosuna rast gelmişsinizdir; farklı insan halleri, popüler olmaya çalışan kişiler, kısa skeçlerle “komedyen” olanlar vs. Sosyal medyada bu gibi kısa videolarla karşılaşmamanız çok zor gibi. İşte tüm bu kısa videolar, popülerliğini ülkemizde hızla artıran bir uygulama olan TikTok’tan geliyor. Peki, tam olarak TikTok nedir?

Bu garip videolar, web üzerinden bir salgın gibi yayıldığından, muhtemelen TikTok’un ne olduğunu, kendi videolarınızı nasıl yapabileceğinizi ve uygulamadan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. O zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımda, TikTok’un nasıl doğduğu, ne olduğunu, nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığı gibi birçok konuya açıklık getirdim.

TikTok Nasıl Doğdu?

Eğer hatırlarsanız bir zamanlar Vine vardı, altı saniyelik çok kısa videoların olduğu bir sosyal medya platformuydu. Youtuberlar gibi Vineler oluşmuş ve 6 saniyelik oluşturdukları videoları ile İnternet fenomenleri haline gelmişlerdi. Gerçi bir süre sonra Vine uygulaması kapandı ama başlattığı bu kısa video çekme trendi yoluna devam edecekti.

Vine, 2012 yılında piyasaya çıkmıştı, 2 yıl sonra da 2014 senesinde Musical.ly adlı medya aracı piyasadaki yerini aldı. Vine gibi, Musical.ly’de kısa videolar oluşturma imkanı veren bir sosyal medya uygulamasıydı. Ama asıl özelliği karaoke misali müzikli kısa videoların oluşturulması üzerineydi. Musical.ly üzerinden 2017’ye kadar 15 saniyeden 1 dakikaya varan 15 milyondan fazla kısa müzik videoları hazırlamış milyonlarca kullanıcı oluşmuştu.

Peki, tüm bu yazdıklarımın TikTok ile ne ilgisi var diye aklınızdan geçmiş olabilir. Aslında çok ilgisi var…

TikTok, Çin’de Douyin isimli bir uygulama olarak kullanımdaydı. Yani, doğduğu ve kullanıma sunulduğu ilk yer Çin’di, adı da TikTok değil Douyin’di. 🙂 Bilindiği üzere Çin’de birçok sosyal medya uygulaması kısıtlı ve devlet tarafından kontrol ediliyor. Bugün de, Çin yasalarına uymak için, günümüzde hâlâ Çin topraklarında Douyin uygulaması kullanımda. Başka bir deyişle, dünya TikTok’a erişiyor, Çin ise yalnızca Douyin kullanıyor.

ByteDance firması, 2016 yılında Çinli kullanıcılar için Douyin’i geliştirmişti ve 2017 senesinde dünyadaki diğer kullanıcılar için de TikTok’u oluşturdu. Sonra da zaten bu uygulama, kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşarak en popüler sosyal medya uygulamaları arasına adını yazdıracaktı. Ama bunun için bir adımın daha atılması gerekiyordu…

İşte burada Musical.ly devreye giriyor: TikTok’u geliştiren firma olan ByteDance, 2018’in Ağustos ayında Musical.ly ile TikTok’u birleştirme kararı aldı. Bu birleşim TikTok’un daha da büyümesine neden oldu. (Musical.ly adını tarayıcınızın adres kısmına yazdığınızda sizi TikTok’un web sitesine yönlendirecektir) Musical.ly kullanıcılarının, TikTok’a sorunsuz geçebilmeleri için hesapları aynı tutuldu, herhangi bir değişiklik yapılmadı. TikTok ayrıca Musical.ly’nin logosunu kendi ile birleştirdi ve hatta Musical.ly’nin kullanıcılara verdiği adları da aynı şekilde kabul etti. Böylece TikTok popülaritesini her geçen gün arttırdı ve şimdi de en iyi sosyal medya uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor.

TikTok Nasıl Çalışıyor?

Artık TikTok’un nasıl doğduğu ve yayıldığı hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, uygulamanın nasıl çalıştığına da kısaca bakmanın zamanıdır.

TikTok, kullanıcıların kendi 15 saniyelik kısa videolarını oluşturabildiği bir platformdur. Ayrıca, bu videoları 60 saniyeye kadar uzatabilmek için kullanıcılara, hikâyelerini bir araya getirme seçeneği de sunar. Her iki durumda da, videoların uzun olma ihtimali şimdilik yok, ama kısa videolar oluşturmak için idealdir. Kısa diye bahsetsem de bir zamanların kısa video uygulaması Vine kadar da kısa değil tabii. Unutmayalım ki, Vine’da maksimum altı saniye video sınırı vardı. Ayrıca TikTok’da, videoları doğrudan uygulamadan kaydetmek yerine telefonunuzdan da yükleyebilirsiniz.

TikTok Nasıl Kullanılır?

Kullanmak için TikTok’ta bir hesap açmanız gerekmiyor. Hesap oluşturmadan da videoları seyredebilirsiniz. Ama, videolarını beğendiğiniz kullanıcıları takip etmek ve kendi videolarınızı yapmak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Uygulamayı ilk açtığınızda, ana sayfanızda birçok video akışını görünce muhtemelen karışık ve düzensizlik hissi ilk izleniminiz olacaktır.

TikTok size, önerilen videoların yanı sıra izlediklerinize göre beğenebileceğinizi düşündüğü videoları da gösterecektir. Önerilen videolar arasında gezinip istediğiniz videoların kullanıcı adını tıklayabilirsiniz. Beğendiğiniz videoların yayıncılarını takip ederek tüm yeni yayınlanacak videolardan haberdar olabilirsiniz.

Çok fazla TikTok videosu izlediğinizde, uygulama sizi uyaracaktır. 90 dakikadan fazla bir zaman harcadığınızda, ara vermeniz için bir bildirim alırsınız. Bağımlı olunmaması ve normal bir yaşam sürdürülmesi adına kullanıcısını uyaran düşünceli bir uygulama işte. 🙂

Kendi videonuzu oluşturmak da çok basittir, uygulama biraz Snapchat’e benzetilebilir. Videoları ekrandaki büyük bir kırmızı tuşa basarak kaydedersiniz ve (Snapchat’in aksine) daha sonra da bu videoları düzenleyebilirsiniz. Düzenleme seçenekleri elbette çok gelişmiş özellikler sunmuyor ama videolarınızı kesebilir ve hızını ayarlayabilirsiniz.

Bazı efekt ve filtrelere de sahiptir. Filtreleri denemenize ve çevrenizdeki ortamı değiştirmek için artırılmış sanal gerçeklik özelliğini kullanmanıza izin verir.

TikTok’un ana cazibelerinden biri de videolarda müzik kullanımı sunmasıdır. TikTok, neredeyse her türün bulunduğu büyük bir şarkı kütüphanesi oluşturarak, kullanıcıların videolarına şarkı ekleyebilmesini sağlar.

TikTok’ta Ne Tür Videolar Var?

TikTok, videolar için kısa bir kayıt süresine izin vermesine rağmen, kullanıcıların yaratıcılığını sınırlandırmaz. Hatta yardımcı bile oluyor denebilir, zaman kısıtlaması genellikle daha yaratıcı ve eğlenceli videoların ortaya çıkmasına yol açıyor demek pekte yanlış olmaz sanırım. En azından uzun ve sıkıcı videoların olmaması olumlu bir özellik gibi düşünülebilir. 

Her tür videoyu TikTok’a gönderebilirsiniz, ama en popüler olanlar müzik içerenler olacaktır. Trendlerin zirvesinde kalmak için videolarınızda yeni ve ilginç şarkıları kullanmak, videolarınızın viral hale gelmesine yardımcı olabilir.

Göndermeniz gereken içerik türüne gelince, olasılıklar neredeyse sınırsızdır. TikTok’u sadece YouTube videolarının kısaltılmış bir versiyonu olarak düşünün. Bu, eğitimden eğlenceli teknik videolara kadar her şeyi yayınlayabileceğiniz anlamına gelir.

TikTok’un alt menü çubuğundaki büyüteç kısmına bastığınızda, en yeni ve popüler videolar gösterilmeye başlayacaktır. TikTok’un bazı videoları farklı oynatma listelerine ayırdığını fark edeceksinizdir. Bu oynatma listelerinin bazıları oyun, sanat, komedi, dans, spor, araba, güzellik vb. kategorilere ayrılmıştır.

TikTok ayrıca çok sayıda kullanıcıların farklı, eğlenceli meydan okumalarına da ev sahipliği yapıyor. Çeşitli, zorlu ve eğlenceli performans sergileyerek meydan okuyanlara diğer kullanıcılar da kendi performanslarını sergileyerek videoları ile cevap veriyorlar. Bu şekilde birçok kullanıcının ilginç ve eğlenceli meydan okuma videosu sosyal medyada yayılıyor. Örnek olarak, ilginç bir dans şekliyle merdiven çıkma mücadelesini gösterebilirim. Birçok kullanıcı hünerlerini göstererek bu konuda ne kadar yaratıcı ve eğlenceli olunabileceğini göstermiş. Aşağıda bu eğlenceli videoyu izleyebilirsiniz. TikTok’ta bunun gibi birçok çeşitli, yaratıcı ve eğlenceli videolar bulunabiliyor.

TikTok’u İndirmeye Gerek Var Mı?

Artık TikTok’un ne olduğunu bildiğinize göre, indirmeye değip değmeyeceğine de siz karar vereceksiniz.

TikTok, gençlere özel gibi görünebilir, ancak her yaş için kullanıma uygundur. Sadece izleyeceğiniz doğru kullanıcıları bulmanız gerekiyor, sonra günlük olarak eğlenceli içerik akışı elde edeceğiniz kesin gibi. TikTok’un kuruluşundan bu yana milyonlarca video yayınlandı, bu nedenle izlemekten zevk alacağınız en az bir video türü bulmanız pekte zor olmayacaktır herhalde. Tabii kendi videolarınızı oluşturarak bir fenomen haline gelebileceğinizi de unutmayın. :p  

İndirmek isterseniz: Android & iOS

Yorumunuz benim için çok önemli. Çekinme, eleştir!